En Eski Sohbet Odası


En Eski Sohbet Odası
87 / 100

En Eski Sohbet Odası Sohbetlik.NeT

En eski sohbet odası olmanın haklı gurur ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Sohbetlik.Net açıldığından beri yaklaşık 25 sene geçmiş. Arada kapanmalar vs. olsa da şu anda İnternet dünyasında en uzun ömürlü sohbet sitelerinden biri olarak google caddelerinde nazlı bir gelin gibi süzülmektedir. O zamanlar internet henüz yeni icat edilmiş, bilgisayarlar eski ve bakımsız, internet kafeler oldukça revaçta. İnsanlarımız henüz internete yeni yeni ısındığı esnada bizler sohbetlik.net sitesini faaliyete geçirmiştik.

En Eski Sohbet odası sitemizin açıldığını duyan ve merak eden yüzlerce kişi bir anda sohbet sitemize akın etmeye başlamıştı. Sohbet sitemize gelenler içerisinde sanat ve siyaset dünyasının ünlülerinden tutun da yeraltı kabadayılarına bile rastlamak mümkündü. O eski püskü sohbet odasında yaptığımız sohbetlerin lezzeti bir başka idi, çünkü insanlık vardı, terbiye vardı, efendilik vardı. O zamanın insanları oturup kalkmasını, ne zaman nerede ne söyleyeceğini bilirlerdi.

Şimdiki zırtapoz gençlik gibi konuşurken küçük çamları devirmezlerdi. Büyükler sohbet ederken küçükler susar, ancak söz verilirse sohbete müdahil olurlardı. Hatta o zamanlar sohbet odasına girenler, bir eve girmişcesine değerlendirilir, bu yüzden selam vermeleri beklenirdi. Selamsız sabahsız sohbet odasına dalanlar, yöneticiler ve kullanıcılar tarafından selam vermesi konusunda ikaz edilirdi. Eski insanlar bu selam konusuna özellikle çok önem verirlerdi.

En Eski Sohbet Odası Mynet Sohbet

Mynet Sohbet tabiri daha Türkiye’de bilinmezken biz bu sözü İngiltere’nin varoşlarında pişirdik hazırladık ve Türkiye’de servis ettik. Yani mynet sohbet odalarını da ilk açan Sohbetlik.Net kurucularıdır. Şimdilerde bakmayın herkes bu mynet sohbet kelimesini sahiplenmiş. Fakat bu işler genel olarak böyledir, bir kedi veya köpek yavrusuna bakmaz ve ilgilenmez, sokağa salarsan elbette ona birileri sahip çıkar.

Eski Mynet veya yeni mynet diye İnternet caddelerinde dolaşan, bu isimlerle sohbet odası açan yeni yetme çocuklar, biz duvarları küf kokan en eski sohbet odası içinde en ağır sohbetleri yaptığımız esnada havada bir su buharı veya bir ağaçta çiçek idiler. Peki soruyorum siz ne zaman büyüdünüz de böyle bir öz güvene sahip oldunuz? Hele ki bazıları çıkmış avazı çıktığı kadar bağırıyor, diyor ki; Efendim ben eski mynet sohbet kültürünü yeniden canlandıracağım! Yahu kardeşim git ALLAH aşkına sen daha taharet almayı bilmiyorsun, sohbetten eskilerden bahsediyorsun.

En Eski Sohbet Odası Muhabbetleri

Eski evlerdeki, kırık dökük odalardaki sohbetin lezzetini ben şu ana kadar hiç bir yerde bulamadım. Hayal meyal hatırlarım o zamanlar elektrik henüz icat edilmemişti. Duvarda annemin yaktığı isli bir gemici feneri, pır pır eden ışığıyla odayı yarım yamalak aydınlatırdı. Annem bize masallar anlatırdı, babam sağ yanının üzerine yatmış, gözleri tek bir noktaya bakarken o zamanların en meşhur sigarası olan Maltepe’nin dumanını derin derin ciğerlerine çekerdi. Derslerimizi bu gemici fenerinin veya lamba ışığı altında yapardık. O günlerde yapılan sohbetler doğaldı, samimi idi. Şimdiki gibi yoz muhabbetler ve sahte gülümsemeler yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir