Gece Sohbet Etme Uykuda Konuşma Hastalığı


Gece Sohbet Etme Uykuda Konuşma Hastalığı
83 / 100

Gece Sohbet Uyku Bozuklukları

Gece Sohbet etme, yani uyku sırasında konuşma, bir uyku bozukluğu hastalığıdır.  Uykuda konuşma karmaşık diyaloglar veya monologlar, tam anlamsızlık veya mırıldanma içerebilir. İyi haber şu ki, çoğu insan için nadir ve kısa ömürlü bir olay. Herkes uykuda konuşma deneyimi yaşayabilir, ancak durum erkeklerde ve çocuklarda daha yaygındır.

Gece sohbet edenler, genellikle davranışlarının veya konuşmalarının farkında değildir; bu nedenle sesleri ve kullandıkları dil türü uyanık konuşmalarından farklı olabilir. Uykuda konuşma kendiliğinden olabilir veya uyuyan ile konuşarak indüklenebilir.

Gece Sohbetinin içeriği hakkında çok az şey bilinir: bazı konuşmalar hiç mantıklı değildir ve bazıları artık geçerli alaka düzeyi veya duygusal etkisi olmayan geçmiş olaylar, deneyimler ve ilişkilerle ilgili olabilir. Modern uyku bilimi ve yasa, uyku konuşmasının bilinçli veya akılcı bir zihnin ürünü olmadığını ve bu nedenle mahkemede genellikle kabul edilemez olduğunu kabul eder.

Fiziksel olarak zararlı olmasa da, uyku konuşmak utanç yaratabilir ve bir yatak partnerini, oda arkadaşını rahatsız edebilir veya grup uyku durumlarında rahatsız edici olabilir. Bu nedenle ,  uyku konuşmacıları bazen evden uzakta uyumaktan korkar ve yakınlarda uyuyan bir kişide uykusuzluğa neden olabilir.

Gece Uyku Sırasında Sohbet Etme Nedenleri

Uykuda konuşma, sohbet etme ,  depresyon , uyku yoksunluğu, gündüz uyuşukluk, alkol ve ateş ile sağlanabilir. Dış etkenler davranışı teşvik ediyor gibi görünse de birçok durumda uykuda konuşma ailelerde gerçekleşir. Uyku konuşması genellikle kabuslar , kafa karışıklıkları,  uyku apnesi ve uyku davranış bozukluğu gibi diğer uyku bozuklukları ile aynı anda gerçekleşir  . Nadir durumlarda, yetişkinlerde başlayan sık konuşma, bir psikiyatrik bozukluk veya gece nöbetleri ile ilişkilidir. Akıl ve tıbbi hastalıklarla ilişkili uyku konuşması, 25 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülür.

Gece Sohbet Etme Belirtileri

Uyku sırasında sohbet etme, uykunun herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Uyku ne kadar hafif olursa, konuşma o kadar anlaşılır olur: 1. ve 2. aşamalarda, insanlar tüm konuşmaları yapabilirken, 3. ve 4. aşamalarda konuşma inleme ve anlamsızlıkla sınırlanabilir. Semptomlar şiddet ve süreye göre değişebilir.

Önem Derecesi Kriterleri

 • Hafif: bölümler haftadan daha az görülür,
 • Orta: ataklar haftada bir kereden fazla, ancak geceden az meydana gelir ve yatak partnerinde hafif rahatsızlığa neden olur
 • Şiddetli: ataklar her gece ortaya çıkar ve yatak partnerinin uykusunda belirgin bir kesintiye neden olabilir.

Süre Ölçütleri

 • Akut: 1 ay veya daha az.
 • Subakut: 1 aydan fazla ancak 1 yıldan az.
 • Kronik: 1 yıl veya daha uzun.

Uyku sırasında konuşma veya ifadelere ek olarak, diğer uyku konuşma belirtileri şunları içerebilir:

 • Uyku Terörü
 • Uyurgezerlik
 • Konfüzyonel Uyarılma s
 • Obstrüktif Uyku Apne Sendromu
 • REM Uyku Davranışı Bozukluğu
 • Psikolojik bozukluklar
 • Gece Nöbetleri

Gece Uyku Sırasında Sohbet Etme Tedavisi

Genel olarak, herhangi bir tedavi gerekli değildir. Bununla birlikte, uyku konuşması şiddetli ise veya uzun bir süre devam ederse, sorun hakkında doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun. Uyku konuşmanız için altta yatan bir tıbbi açıklama olabilir (örn. Teşhis edilmemiş bir uyku bozukluğu veya zayıflatıcı anksiyete veya stres).

Uyku ile konuşma bölümünün olasılığını azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Düzenli uyku programını takip ederek, yeterli miktarda uyku almak ve uygun uyku hijyenini uygulamak, uyku konuşmasının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca uykudan konuşmayı azaltmak için alkol, ağır yemekler ve aşırı stresden kaçının.

Yatak ortakları ve oda arkadaşları için kulaklıklar veya beyaz gürültü (fan gibi) yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir