Gevezelerle Sohbet Odaları


Gevezelerle Sohbet Odaları
87 / 100

Gevezelerle Sohbet Etmek Çok Zordur

Gevezelerle sohbet etmek resmen çin zulmu gibidir. Aklınızı başınızdan alırlar, sizde ne beyin ne kafa bırakırlar. Kısaca geveze çok konuşkan, ağzı sürekli bıdı bıdı laf yapan kimselere denir. Bu ifadeler sohbet etmek fiilinden türetilir, yani ingilizce chat ya da chatter anlamına da gelir. Birisi çok konuşursa, konuşmaları çok sever ve konuşmayı sürüklemeye (gereksiz yere uzatmaya) eğilimlidir.

Gevezelerle Sohbet kutusu olmak, çok konuşan ve asla kapanmayan bir kişi olduğunuz anlamına gelir. Peki genelde kimler çok gevezelik yapar. Şöyle bir baktığımızda Taksi şoförleri listenin en başında yer alır. Taksiye bindiğiniz andan itibaren taksi şoförleri genelde konuşmak için çok heveslidirler. Ucundan, bucağından bir konu açarlar. Hele bir de trafiğe yakalandıysanız vay halinize, adam makinalı tüfek gibi dur durak bilmez. İkinci sırada resepsiyonistler vardır. Bunlar sürekli günlük konuştukları için geveze sınıfına dahil edilebilirler.

Dedikodu: Dedikodu yapmak, diğer insanların özel işleri ve arkalarındaki kişisel yaşamları hakkında konuşmaktır. Dedikodu genellikle söylentilerin nasıl
başladığıdır ve çoğu durumda aktarılan bilgiler abartılıdır veya düz bir yalandır.

Gevezelerle Sohbet Her Zaman Can Sıkıcıdır

Geveze insanlar her zaman bir bozukluktan muzdarip değildir, bazen basit bir ben merkezciliktir. Hızlandırılmış bir konuşma olmadığında ve kişi yine de kendisi hakkında çok konuştuğunda, muhtemelen evrenin merkezi olduğunu ve sadece sorunlarının önemli olduğunu düşünmesine neden olan narsisistik özelliklere sahip bir kişiliği vardır. Bu insanlar için, konuşmanın veya daha çok monologun kendi etrafında dönmesi normaldir.

Gerçekte, monologlarının diğerlerini taşıyabilecekleri bile ortaya çıkmaz. Bunlar, kendilerine o kadar emilmiş insanlardır ki, başına gelen her şeyin genel bir ilgi olduğunu varsayarlar. Çok konuşan ve dinlemeyen, diğerlerinin sorunlarının dikkate alınmayacağı insanlardır.

Konuşmayı tekelleştirme girişimlerinin arkasında genellikle büyük bir güvensizlik gizlenir. Kendileri hakkında çok konuşan insanlar dikkat çekerken iyi hissederler ve diğerleri onları dinler, çünkü bunu değerlerinin bir işareti olarak yorumlarlar.

Bu insanlar tarafından tercih edilen sohbet konuları genellikle başarıları ve yaşam öyküleri olup, hepsi diğerlerinin gözünde güzel görünmelerini sağlayabilir. Yani, arka planda, bu monolog sürekli kendini onaylama ihtiyacından başka bir şey değildir. Aslında, genellikle monolog iç diyaloglarını gizlemenin bir yoludur. Kişi dinlemek istemiyor ama duyulmak istiyor. Başkaları aracılığıyla kendini gözlemlemek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir