İslami Sohbet


İslami Sohbet
87 / 100

İslami Sohbet ve İrşad Meclisleri

Merhaba sevgili dostlar, neredeyse ramazanın sonlarına doğru geldik ve yarın gece yani 19 Mayısı 20 Mayısa bağlayan gece, Cenab-ı ALLAH nasip ederse mübarek Kadir Gecesini ihya edeceğiz. Bundan böyle sitemizde zaman zaman islami sohbet konulu makalelere de yer vermeye çalışacağım. Yüce dinimiz İslam, İrşad süresince bir insanı iyi ve doğru yola sevk ederken farklı metotlardan faydalanır.

İslami Sohbet ve Vaaz Arasındaki Farklar

Alemlere rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V.) insanları İrşad ederken sohbet meclislerini kullandığı görülmektedir. Sonraki dönemlerde Tarikat ve Tasavvuf yolunda pişmeye çalışanların da bu sohbet ortamlarına oldukça rağbet ettiğini söyleyebiliriz. Bazıları sohbet ile vaaz konusunu karıştırmaktadır. Sohbette anlatım ve karşılıklı fikir alış verişi, söz için sıra bekleme, düşüncesini belirtme vardır. Vaaz ise ehliyetli bir kişinin İslami konularda konuştuğu ve orada bulunanların da dinlediği bir hitap şeklidir.

Sohbet Hangi Anlamları İçerir?

Sohbet kelimesi Arapça dilinde ülfet edip dost olmak manalarına gelmektedir. Bir kimse ile dostluk kurmak, onunla yarenlik yapmak, beraber oturup beraber yürümek gibi anlamları içermektedir. Eğer dikkat ederseniz sohbet olgusu sadece gerçek hayatta cereyan eden olaylar ile alakalıdır. Yani sanal ortamlarda veya sosyal platformlarda yazılı veya görsel yapılan sohbetler aslında bu “sohbet” konusu içerisinde irdelenemez.

Sohbet sitelerinin “Şöyle Sohbet ediyoruz, Böyle sohbet ettiriyoruz” gibi çığırtkanlık yapması ve tıpkı bizim yaptığımız gibi bu konu hakkında düzinelerce aslı astarı olmayan makaleler yazması tamamen sitenin trafiğini artırma amaçlı olan çabalardır. O zaman şöyle bir ayrım yapabiliriz, “Chat sitelerinde yapılan ve adına sohbet denilen yazışmaların aslında gerçek sohbetle uzaktan yakından bir alakası yoktur. ” O zaman gerçek hayata dönelim ve kaldığımız yerden sohbete devam edelim inşallah..

İslami Sohbet Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle İslami sohbet Kur’an ve Sünnet merkezli olmalıdır. İslami sohbet yapacak kişinin de tüm hayvani sıfatlardan arınmış olması lazımdır. Güzel ve faydalı bir sohbet mutlaka insan psikolojisine olumlu katkı sağlayacaktır. Modern psikolojide bir insan muzdarip olduğu sorunlar hakkında sürekli kendi kendi ile konuşursa bu durum zaman içerisinde akıl sağlığının bozulmasına kadar gidebilir. Bu yüzden her insanın yalnızlıktan kurtulup mutlaka sohbet edeceği birini bulması önemlidir. Çünkü insan yaratılış itibariyle diğer insanlarla bir arada yaşama, ortak şeyleri paylaşma fıtratı üzerine yaratılmıştır.

Sofiler sohbet olgusunu karşılıklı konuşmalar değil de, daha çok kamil insanlarla beraber olmayı, onlarla oturup kalkmayı, aynı atmosferde yaşamayı anlamışlardır. Bu yüzden oturup kalktığımız, beraber gezdiğimiz arkadaşlara lütfen dikkat edelim. Çünkü Anadolu’da meşhur bir söz vardır, gerçi biraz amiyanedir. “İyiyle Dolaş Yoku Bulaşsın, Kötü İle Dolaş, B.ku Bulaşsın”

Bazı Konu Başlıkları

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir