Sohbet Edelim


Sohbet Edelim
81 / 100

Sohbet Edelim Hadi Takıl Bana

Sohbet edelim teklifi bazı insanların hoşuna gitse de bazıları burnunu kıvırır, yok ben senle ne konuşayım, uykum var, canım istemiyor veya git derdini marko paşaya anlat gibi istenmedik ukala cevap ve tepkiler alabiliriz. Sohbet etmek isteyenlerin kullandığı bazı klişe kelimeler vardır aklıma gelen bazılarını aşağıda sıralıyorum;

Sohbet edelim, hasbihal edelim, söyleşi yapalım, gülelim eğlenelim, sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz. Gel bir sohbetini alayım, iki lafın belini kıralım, sabahlara kadar sohbet ettik. Tamam, iyi, sohbet edelim de güzel kardeşim ne konuşalım, hangi konuya girelim.

Sohbet Edelim Ama Malzeme Tükendi!

Şahsım adına diyorum benim sohbet edecek hiç bir şeyim kalmadı, ama sizin varsa bilemem buyrun siz bol bol sohbet edin. Yanlış anlamayın ben 52 yaşındayım 30 senedir evliyim, yengenizle ne sohbeti yapabilirim ki, zaten her şeyimizi biliyoruz, söylenmedik konuşulmamış hiç bir şeyimiz kalmamış. Sabahtan akşama kadar beraberiz, akşamdan sabaha kadar beraberiz. Yani artık bizde malzeme tükenmiş. En fazla bizdeki konuşmalar şunlar; “Canım Dışarıdan Bir İsteğin Var mı?, Gelirken Ne Alayım?, Akşam Nerminlere Gidelim mi?,Bu Yaz Tatile Nereye Gitsek Acaba?, Çay Demleyim mi İçer miyiz?” gibi çapı belli olan adına sohbet konusu da diyemeyeceğimiz klişe sözler vardır.

Sohbet Edelim Diye Teklif Edin, Bahaneleri Bir Kenara Bırakın

Fakat sen bize bakma yaşlarınızın bizim kadar olduğunu zannetmiyorum. Birbirinizi anlamanız, sorunlarınıza çare bulmanız için sohbet etmeniz gereklidir. İnsan doğası itibariyle iletişim kurmaya, derdini meramını anlatmaya, duygularını açmaya muhtaç şekilde yaratılmıştır. Eğer böyle olmasaydı hayvanlar gibi dağlarda, ovalarda, mağaralarda gezer dururduk doğru mu? Sevgili kardeşlerim eğer evliyseniz eşinizle mutlaka konuşun, size söyleyemediği bir takım rahatsızlıkları huzursuzlukları olabilir. Konuşmak için bir hamle yapmazsan, ayaklarını uzatıp televizyonda dizi seyredersen sorunlar üst üste birikir.

Etkili Bir Sohbet İçin Akıllı Telefonlarınızı Bir Kenara Bırakın, Televizyonu Kapatın

Mutlaka birbirinizin gözlerine bakın, diz dize oturun, şu elinizdeki akıllı telefon denilen beyinleri uyuşturan aleti kaldırın bir kenara koyun. Televizyonu kapatın ve başlayın sohbet etmeye, geleceğe dair planlarınızı, çocuklarınızı, ailenizi, işinizi, aşınızı konuşun. Konuşmaktan ve birbirini anlamaktan hiç bir şekilde zarar gelmez. Bu tavsiyelerimiz evlilere yönelikte, bekar kardeşlerime de bir iki çift söz söyledikten sonra makaleyi sonlandıracağız inşallah. Sevgili bekar kardeşlerim sizler de teknolojinin esiri olmayın, internette çok fazla vakit geçirip saçma sapan oyunlar oynayacağım diye vaktinizi heba etmeyin, dini ve manevi değerlerinizi öğrenmeye bakın, ailenizle aranızdaki mesafeleri kaldırın.

Anne, baba ve kardeşlerinizle daha çok vakit geçirin. Sizler de aynı şekilde akıllı telefonlarınızı lazım olmadıktan sonra, birisiyle iletişime geçmek zorunda olmadığınız zamanlarda kullanmayın. Çünkü günümüzde insan ilişkilerinin sekteye uğramasını, insanların gittikçe yalnızlaşmasını ve toplumdan kopmasının yegane sebebi akıllı telefonlar ve internet dünyasıdır. Sosyal sohbet sitelerinde arkadaş dediğiniz insanlarla vakit öldüreceğinize bu vaktinizi ailenize ayırın. Çünkü sosyal arkadaş dediğiniz ve belki de zaman zaman övündüğünüz “Benim Facebookta 700 Arkadaşım Var, Benim İnstagramda 650 Takipçim Var” dediğiniz şahıslar en küçük bir ihtiyacınız olduğunda yanınızda yer almayacak ve hepsi buharlaşıp kaybolacaktır. Yani güzel kardeşim lafı uzattıkça uzattık, mutluluğu, saadeti ve gerçek anlamda sohbet etmeyi ailende ara, insanların yüzlerine ve gözlerine bak, anneni, babanı, eşini, çocuğunu üzme. Vesselam.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir